Sedma pro… Natálie Klimková a Markéta Halapatschová

V ročníku 2016/2017 se třinecké starší žákyně trápily a v sezóně si nepřipsaly ani jeden bod. I tato mrzutá sezóna ovšem měla kladnou stránku. Skvělé sedmé místo mezi střelkyněmi si připsala Natálie Klimková, která vsítila téměř polovinu třineckým branek. Pro další působení a házenkářský rozvoj se Natka rozhodla přestoupit do našeho spřáteleného oddílu SC Bohumín.
Po jejím odchodu bylo na pozici rozehrávky a tahounky družstva volné místo. Pro někoho možná překvapivě, ale jak čas ukázal, zcela zaslouženě, se v dalším ročníku stala nejlepší hráčkou týmu Markéta Halapatschová. Ta se po následném rozpadu starších žákyň v Třinci připojila také do bohumínské házenkářské komunity a společně s Natkou Klimkovou a Sabinou Sikorovou ukazují, že i v našem třineckém oddíle umíme vychovat velmi solidní hráčky. Dvěma z nich jsme položili několik otázek v rámci naší tradiční ankety Sedma pro…


Ahoj děvčata, povězte nám o tom jaké byly vaše začátky s házenou?
Natka: Dobrý den, s házenou jsem začala v 10ti letech. Ve škole byly pořádané turnaje, na které jsem ráda chodila a vlastně s kamarádkou jsme se pak rozhodly začít chodit na házenou.
Markéta: Popravdě jsem ani nevěděla, co to házená je. Začátky byly hodně těžké, např. jak se začlenit do nového kolektivu, naučit se střelbu nebo jak se vůbec naučit pravidla hry celkově. Ale myslím si, že ta dřina a tvrdá práce za to stála a jsem ráda, že tento sport hraju.

Jaký je Váš oblíbený post?
Natka: Když jsem s házenou začínala tak to byly spojky pravá, levá i středová. Teď můj oblíbený post je pivot.
Markéta: Dříve jsem hrávala asi dva roky na střední spojce, ale po přestupu se ze mě stalo převážně levé křídlo. A asi to bude i jedním z mých oblíbených postů. Na levém křídle mi to vyhovuje, protože střední spojka většinou tvoří hru a to není pro mě a také mě to nebavilo. Na křídle se většinou dají dát jednoduché góly, například z trháku a v obraně je to jedna na jednu.

Obě nosíte své číslo na dresu již delší dobu beze změny. Prozradíte nám které číslo to je a proč?
Natka: Mé oblíbené číslo bylo 8, protože jsem s ním hrála od svých začátku. Po přestupu se mým oblíbeným číslem stalo číslo 13, protože 8 už někdo měl, tak jsem si vzala číslo se kterým hrála má sestra.
Markéta: Bude to jednoznačně 10. Desítku mám už od minižáků, kde jsem si ji vybrala a zůstala mi do teď. Žádné vysvětlení proč jsem si ji vybrala není.

Jak se po přestupu do Bohumína změnil váš herní styl?
Natka: Můj herní styl se až tak nezměnil, jen jsem místo spojek začala hrát na pivotě kde jsme spokojená a našla jsem se v tom.
Markéta: Jak už jsem zmiňovala, jelikož v Třinci jsem hrála na střední spojce a po přestupu jsem se stala levým křídlem, tak se můj herní styl změnil určitě dost. Také herní styl Bohumína a Třince je rozdílný, tudíž je zřejmé že to z větší částí ovlivní i můj herní styl.

Jaký zážitek, který je spojený s házenou vám nejvíc utkvěl v paměti?
Natka: Zážitků s házené mám hodně a na všechny ráda vzpomínám , ale asi největší zážitek byl když mě vybrali hrát do Klagenfurtu , kde jsme vyhrály 2.místo.
Markéta: Zážitků je hodně a nejde je všechny vyjmenovat, ale určitě nejradši vzpomínám na mé první turnaje PHC 2016 a 2017 nebo turnaje s Bohumínem, ty zážitky jsou také jedinečné a určitě bych tam zařadila i letošní Koper.

Jaké jsou vaše házenkářské cíle pro budoucnost?
Natka: V házené bych určitě chtěla pokračovat co nejdéle a chtěla bych dosáhnout skvělých výsledků se svým týmem.
Markéta: Jednoznačně hrát házenou tak dlouho jak to jen půjde. Sen každého kdo se házené vážně věnuje, je dostat se do nějakého zahraničního klubu, já nejsem výjimkou. Ale víc jsem o své házenkářské budoucnosti nepřemýšlela.

Markétko, ty ses letos zúčastnila výběrového turnaje ve Slovinském Koperu. Jak by si tuto akci zpětně zhodnotila?
Markéta: Nikdy bych nečekala, že se takového turnaje někdy zúčastním. Turnaj jako takový byl hodně dobře zorganizován. Mohla bych tuto akci hodnotit jedině pozitivně, i když z herního hlediska jsem nám to tolik nepodařilo. Odvezla jsem si plno krásných vzpomínek a házenkářských zážitků.

Nati, co by si vzkázala svým následovníkům, kteří začínají svou kariéru v třineckých barvách?
Natka: Vzkázala bych všem co začínají hodně úspěchů, ať u házené vydrží a hrou se hlavně baví. Třinec mi dal skvěle začátky a poznala jsem hodně dobrých kamarádů takže skvělý kolektiv.

Děkujeme za rozhovor a v dalším průběhu kariéry přejeme spousty úspěchů a pevné zdraví;-)


Očima trenéra Jaroslava Kalouse (SC Bohumín)

Hráčka Natálčiných kvalit byla od prvního okamžiku neskutečnou posilou pro bohumínskou házenou. Její tvrdá, ale čistá hra, jak v obraně, tak v útoku je podle mého názoru hodná repre. Ale my víme, že Natálčiny priority jsou někde jinde. I proto jsme strašně rádi, že se v našem týmu zabydlela a ukazuje neskutečně poctivou práci, jak na tréninku, tak i v zápasech. Vždy když je tato hráčka na hřišti, je to jistota na pivotu extratřídy. A co říci k Markét? Díky práci mládežnických trenérů v Třinci, kteří hráčce dali skvělé základy, se Markéta okamžitě začlenila do bohumínského týmu ne jen svou lidskou povahou, ale i co se týká herních činností. Velmi bystrá hráčka, která na sobě pracuje a házenou se baví. Na konci kategorie starších žaček se z ní stal jeden z pilířů Bohumínského týmu, který získal v dané sezóně mnoho úspěchů.

Očima trenéra Jana Zamarského (TJ TŽ Třinec)

Když jsem před několika lety začal trénovat třinecké žačky, byla Natka jednoznačně nejlepší hráčkou. Ovšem nehrála si na žádnou hvězdu a šla ostatním příkladem. Dokázala poradit, povzbudit a vyrostla z ní skvělá a hlavně týmová hráčka. Už v té době se začala prosazovat i jedna drobná, ale průbojná hráčka s číslem deset. Začal jsem jí říkal „kecálek“, protože byla schopná okomentovat naprosto všechno co se na hřišti i mimo něj dělo. To, že z Markétky Halapatschové vyrostla hráčka, která nedávno dokázala v druholigovém utkání dorostu vstřelit devět branek, to mě neskutečně těší a oběma přeji v jejich kariérách a životech jen to nejlepší. Budu je nadále pozorně sledovat.

Markéta (s míčem) ještě v třineckém dresu :-)

Markéta (s míčem) ještě v třineckém dresu :-)

Momentka z turnaje Prague Handball Cup 2016, kterého se Natka zúčastnila jako opora třineckého týmu

Momentka z turnaje Prague Handball Cup 2016, kterého se Natka zúčastnila jako opora třineckého týmu1.díl „Sedma pro… René Kobielusz“
2.díl „Sedma pro… Jana Rzymanová“
3.díl „Sedma pro… Tereza Niedobová“

Web vytvořil Vojtěch Molin